شبکه‌های ارتباطی
موضوعات داغ

توییتر آزمایش جهانی قابلیت «رأی مخالف» را آغاز کرد

توئیتر اکنون قابلیت رأی مخالف (Downvote) را در کل دنیا آزمایش می‌کند، این قابلیت برای تشخیص پاسخ‌های مرتبط به‌کار می‌رود و تعداد آرای آن مخفی می‌ماند.

اگر اکنون کنار پاسخ‌های توئیتری، دکمه‌ Downvote را می‌بینید، تنها نیستید؛ چراکه توییتر قابلیت رأی مخالف را پس از گذشت یک سال، اکنون در کل دنیا آزمایش می‌کند.

این قابلیت در ابتدا به‌صورت محدود در‌ اختیار تعدادی از کاربران تحت‌وب توییتر قرار گرفته بود؛ اما این شبکه‌ اجتماعی واژه‌محور می‌گوید به‌زودی Downvote را به کاربران اندروید و iOS نیز ارائه می‌دهد.

برخلاف وب‌سایت‌هایی همچون ردیت، آمار رأی‌های مخالف در توئیتر به‌صورت عمومی نمایش داده نخواهد شد؛ در عوض آرای ثبت شده این شبکه‌ اجتماعی برای انتخاب پاسخ‌های مرتبط و نمایش آن‌ها به مخاطب به‌کار خواهد رفت.

توییتر می‌گوید تاکنون نتایج آزمایش نشان می‌دهد که کاربران عموماً به پاسخ‌های توهین‌آمیز و غیرمرتبط رأی مخالف داده‌اند. به‌گفته‌ توئیتر، «این آزمایش نشان داد که ثبت Downvote یکی از پرکاربردترین ابزارهای افراد برای نشان‌کردن محتوایی است که نمی‌خواهند ببینند.»

توییتر پیش‌تر قابلیت‌هایی همچون Mute یا نشان‌کردن به‌عنوان اسپم یا محتوای غیرمرتبط را در منوهای تو در تو و پیچیده به کاربر ارائه می‌داد.

نتیجه‌گیری فعلی توییتر چنین است که با قابلیت Downvote، «کیفیت مکالمه‌ها در توییتر بهبود می‌یابد»؛ بنابراین احتمالاً Downvote آمده که برای همیشه بماند.

قابلیت‌های Downvote و دیسلایک جزو راهکارهایی ساده برای ارائه‌ بازخورد به محتوای آنلاین هستند؛ اما می‌توانند مشکل‌ساز نیز باشند؛ به‌عنوان مثال ممکن است که این قابلیت‌ها برای اهدافی همچون آزار و اذیت هدفمند و گسترده یا ساکت‌کردن افراد به‌کمک الگوریتم‌های خود توییتر به‌کار روند.

گزینه‌ دیسلایک به‌اندازه‌ای برای یوتیوب مشکل‌ساز شد که در‌ نهایت این شبکه‌ اجتماعی آمار آن را از ماه نوامبر سال گذشته از حالت عمومی در آورد. از سوی دیگر، فیسبوک در گذشته بارها قابلیت Downvote را آزمایش کرد؛ اما هیچ‌گاه به پلتفرم خود نیافزود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا