سیستم عامل
موضوعات داغ

چین در مسیر کاهش وابستگی به Windows و MacOS

تصمیم و عملکرد جدی چین برای تولید سیستم عامل‌های داخلی و کاهش وابستگی به Windows و MacOS سوژه رسانه‌ها شده است.

چین در آخرین تلاش خود برای از بین بردن اتکای کشورش به سیستم‌های خارجی مانند مایکروسافت، ویندوز و MacOS اپل، یک پلتفرم باز برای سرعت بخشیدن به توسعه سیستم عامل‌های دسکتاپ خانگی ایجاد کرده است.

به گزارش یاهو فایننس؛ Kylinsoft، یکی از شرکت‌های تابعه شرکت دولتی China Electronics Corp، هفته گذشته با بیش از ۱۰ نهاد چینی، از جمله مرکز تحقیقات توسعه امنیت اطلاعات صنعتی ملی، هم پیمان شد تا یک مجموعه کد منبع باز راه‌اندازی کند. این برنامه با نام “openKylin” به برنامه نویسان اجازه می‌دهد تا کد‌های کامپیوتری مربوط به سیستم عامل Kylin را منتشر و به اشتراک بگذارند.

این اقدام در بحبوحه افزایش تنش بین آمریکا و چین انجام شده است. چین در تلاش است تا تولید محلی فناوری‌های کلیدی را از نیمه هادی‌ها گرفته و بخش نرم افزاری خود را تقویت کند. Kylin در ابتدا توسط دانشگاه ملی فناوری دفاع ارتش آزادی بخش خلق توسعه داده شد که از سال ۲۰۱۴ مجوز Kylinsoft را برای کاربرد‌های تجاری صادر کرده است.

با این حال، این تلاش‌ها هنوز به استخراج سیستم عامل چینی منجر نشده است که بتواند با مایکروسافت و ویندوز رقابت کند. ویندوز سهمی ۸۵ درصدی از بازار چین دارد.

در سطح جهانی، ویندوز همچنین با سهم بازار کمتر از ۷۴ درصد از دسامبر، همچنان سیستم عامل غالب دسکتاپ‌های باقی مانده است. MacOS اپل که در طول سال‌ها با استفاده از محبوبیت iMac و MacBook به طور گسترده‌تری مورد استفاده قرار گرفته است، سهمی در حدود ۱۵ درصد دارد.

طبق گزارشی از شرکت تحقیقاتی و مشاوره EqualOcean، اولین نسخه‌های Kylin شامل کد‌هایی از نرم افزار یونیکس مانند FreeBSD است، در حالی که نسخه‌های بعدی مبتنی بر لینوکس هستند.

به عنوان بخشی از تلاش‌های چین برای کاهش وابستگی خود به فناوری‌های غربی، این کشور پلتفرم متن‌باز Gitee خود را برای مقابله با سایت جهانی معروف‌تر مایکروسافت GitHub اجرا می‌کند. شبکه تلویزیونی دولتی CCTV چین روز پنجشنبه گفت که openKylin توسعه سیستم عامل‌های چینی را به سرعت پیگیری می‌کند.

Kylinsoft در حال حاضر دارای سه سیستم عامل است: V۱۰، V۴، و NeoKylin V۷.۰. در میان آنها، V۱۰ به گونه‌ای پیکربندی شده است که با گسترده‌ترین واحد‌های پردازش مرکزی، از جمله دستگاه‌های HiSilicon، Loongson، Sunway، Hygon و فناوری‌های شرکت هواوی سازگار باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا