رگولاتوری
موضوعات داغ

۶ اصل کلیدی اتحادیه اروپایی در مدیریت فضای مجازی

اتحادیه اروپا از کشورهای فعال در حکمرانی فضای مجازی در دنیا محسوب می شود. این اتحادیه در چارچوب دیپلماسی سایبری می کوشد به مهره ای کلیدی در سیاستگذاری خارجی و حکمرانی فضای سایبر با نگاهی ویژه به امنیت سایبری در دنیا تبدیل شود . این مهم با مشخص کردن و بنا نهادن شش اصل کلیدی در اتحاد کشورها در مبحث دیپلماسی سایبری که نشاندهنده ارزش ها و منافع و اهداف اروپایی است، در حال پیگیری است.

یک: دفاع از حقوق بشر و ترویج آن

کشورهای اروپایی معتقدند افزایش امنیت سایبری نباید موجب صدمه دیدن اصول ابتدایی حقوق بشر مانند حق داشتن حریم خصوصی و حفاظت از اطلاعات شخصی و در نهایت آزادی بیان شود.

دو: رفتار هنجارمند در فضای سایبری

قوانین فعلی اتحادیه اروپا در رابطه با حملات سایبری بازتابی از قوانین وضع و ثبت شده موجود در گزارش سازمان ملل است که طی آن قوانین عمومی بین المللی را ملاک عملیات فرض می کند. به عبارت دیگر از منظر اتحادیه اروپا قوانین فعلی بین المللی معیار و ملاک رفتار هنجارمند در عرصه سایبری می باشد. با این حال این اتحادیه بر بروز رسانی قوانین موجود حاکم یا قانون گذاری بروز به منظور مشخص کردن مباحث و ویژگی های خاص فضای سایبری تاکید دارد.

سه: ظرفیت سازی فضای سایبری

منظور از ظرفیت سازی در فضای سایبری به ویژه در ابعاد فناورانه و ساختاری با توجه خاص به تخصص منابع انسانی است. در سطح اتحادیه اروپا سازمان ها و نهادهایی برای مدیریت حوادث با ساختاری متفاوت، مانند حوادث سایبری تشکیل یافته اند. از جمله آژانس امنیت اطلاعات و شبکه اروپایی که در سال 2004 رسما آغاز به کار کرد. اتحادیه اروپا سعی دارد با بکارگیری و تغییر چیدمان قوانین و نهادها و سازوکارهای موجود واکنشی متناسب با تهدیدهای سایبری ارائه دهد؛ در این راستا می توان به ایجاد نهادی به نام مرکز جرایم سایبری اروپا درون سازمان پلیس بین الملل اروپا یا ایجاد ستاد مشورتی بررسی مسائل سایبری اشاره کرد.

چهار: حکمرانی اینترنتی

اتحادیه اروپا بهبود الگوی حکمرانی چند وجهی را برای اینترنت دنبال می کند؛ الگویی که بر اساس تعامل و هماهنگی میان تمامی ذی نفعان بنا شده است که متشکل از: دولت های کشورهای عضو (نهادهای انتظامی و قضایی، نهادهای پاسخگوی حوادث سایبری، نهادهای اطلاعاتی)، شرکت های خصوصی فعال در زمینه فناوری اطلاعات و صنایع دفاعی، سازمان های بین المللی و میان دولتی، سازمان های مردم نهاد، اجتماعات مردمی، دانشگاه ها، متخصصان فنی و همچنین اتاق فکر و غیره می باشد.

پنج: بهبود و ترویج جنبه های رقابتی اقتصاد اتحادیه اروپا

یکی دیگر از اصول و ارزش های اتحادیه اروپا در مدیریت فضای سایبر، بهبود و ترویج جنبه های رقابتی اقتصاد و منافع اتحادیه اروپا است. این مهم با اتکا به اهمیت نقش فناوری و اطلاعات در بهبود و ایجاد بازار واحد اتحادیه اروپا و با هدف کمک به دستیابی به بازار واحد اتحادیه اروپایی، شکل می گیرد. طبق ارزش های کشورهای اروپایی، عرصه سایبری باید فضایی امن و سالم برای رقابت در حوزه های اقتصادی و تجاری و فارغ از مداخلات غیر ضروری باشد.

شش: تعامل استراتژیک با شرکای کلیدی و سازمان های بین المللی

از منظر اتحادیه اروپا، همکاری در زمینه امنیت سایبری میان اتحادیه اروپایی با سازمان های ثالث بین المللی برای دستیابی به آثار بین المللی اجتناب ناپذیر است. همچنین تعامل میان اعضای اتحادیه به منظور ایجاد ساختار کلی حقوقی و توافقات دوجانبه یا چند جانبه میان اعضا ضروری است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا